Догађаји, Храм Покрова Пресвете Богородице

Владичанска Литургија и рукоположење у Покровској цркви

Митрополит Силуан: Кад имамо Христа, лакше је!

Немојмо да нас ико смућује! Имамо ми свој пут- пут Богочовека Христа и Светог Саве. То нам не може нико одузети, беседио је Високопреосвећени Митрополит аустралијско- новозеландски г. Силуан на литургијском сабрању 3. Недеље по Духовима, које је предводио у Храму Покрова Пресвете Боородице, уз саслуживање више свештенослужитеља и појање Хора полазника Школе црквеног појања Епархије ваљевске под управом протојереја Бранка Чолића. Посебан тренутак данашњег молитвеног сабрања било је рукоположење у чин ђакона Марка Гођевца, ипођакона и дугогодишњег вероучитеља.

Човек не може да буде у свом суштинском призвању уколико је мимо Бога и благодат Божја одсуствује у људском животу. Онда се дешава излазак из поретка Творца попут оног условљеног прародитељским грехопадом, јер ми смо створени да будемо у заједници са Богом,  поука је Митрополита аустралијско- новозеландског г. Силуана о назначењу људског бића које се остварује у благодатној заједници Цркве Божје. Одсуство љубави и праштања, указао је Митрополит Силуан, чини да влада други закон који није по Богу, услед кога бива да је„човек човеку – вук“ по познатој максими британског философа Томаса Хобса, а вишевековно искуство Цркве говори да је истински живот само у Богу и остварење човека као боголиког бића на земљи, појаснио је проповедник од Светих Отаца нам предато учење о светотајинском и световрлинском животу у коме човек постаје нов човек. Осврнувши се на стих данашње јеванђељске перикопе (Мт 6, 20- 33) о птицама „које не сеју и не жању“, а Господ брине о њима, Владика Силуан је указао на заблуде човека који, као словесно биће, често мисли да једино сопственим снагама може постићи све у животу, заборављајући да пред собом има Царство небеско и истину да је створен за вечност и бесмртност, те једино са Богом може да оствари све добро и корисно у животу. Зато, истакао је проповедник, потребно је да човек прогледа благодатно, јер ваља изаћи пред Господа.

  • Колико смо мало времена уделили мисли о својој души, о свом спасењу… Колико смо у свом животу посветили Богу… Зато, браћо и сестре, не треба да нас чуди кад видимо да неки људи овога света још нису познали лепоту Божју и тајну реалности творевине- да је она много слојевита, да не постоји само материјална реалност, већ и духовна- казао је Владика Силуан, поткрепивши своје речи примером недобронамерних коментара људи без искуства о духовној реалности  о недавном боравку Појаса Пресвете Богородице у Храму Светог Саве у Београду коме се поклонило преко милион верника из целе Србије.
  • Хајдемо до Острога, браћо и сестре! Колико штака остављених, колико сведочанстава, колико исцељених од најтежих болести…Идемо до нашег Лелића и наших Ћелија да видимо како реагује вечна сила када се приближавамо Светом Владици Николају и Оцу Јустину! Колико утехе ови горостаси српски и свеправославни дају свима нама не само овде, него и на Петом континенту, широм света. Православна Америка препознаје силу и величину ових светитеља, јер они су прогледали духовним оком и они су у могућности да тумаче стварност- беседио је аустралијски архипастир о великанима ваљевског краја који су достигли духовне дубине и личним примером посведочили благодат живљења са Господом ма у каквим се проблемима налазили.
  • Кад имамо Христа, лакше је! Имамо наду, имамо ослонац. Требамо имати веру, заиста веру. „Господе, рекао си…“, да се усудимо да кажемо у нашој синовској слободи, „иштите и даће вам се…“. Ево, тражимо, иштемо и молимо:“Господе, да нам помогнеш, али да будеш ти присутан у нашем животу, а Својим доласком помогнеш за све што нам фали.“ Не може, знамо из искуства, Господ да се оглуши о такву молитву- објаснио је Владика Силуан изобилност милости Божје, која се излива на сваког ко са вером узмоли попут савременика Господа Христа, о чијим су исцељењима писали Свети јеванђелисти.
  • Ово је време у коме се хлади срце врло брзо, расејава човек, зато што је много дистракција, много понуда и информација и врло је лако да око наше душе „атрофира“. Оно се обраћа својој суштини када га покајањем умивамо, када га светим врлинама оживљавамо. Зато је важно да се трудимо да не будемо на „две столице“, да не служимо „два господара“… Ако видимо да је неко од наших забринут, ако се повлачи у себе, ми хришћани смо у обавези да одемо да поразговарамо, помогнемо. Потребно је да бремена једни других носимо, да једни друге охрабрујемо, јер ово је време хладноће, успаваности, расејавања хришћана. Једино свет живи и опстаје Литургијом. Ако престане молитва, све је готово- упозорио је Владика Силуан на одговорност коју носе хришћани данашњег времена, уз утеху да нас Господ храбри Својом Црквом и подиже додиром светињама што је недавно у нашем народу пројавило поклоњење драгоценој реликвији Мајке Божје.
  • Ми смо добар српски народ. Ово је добар (ваљевски) богомољачки крај. Немојмо да нас ико смућује! Имамо ми свој пут- пут Богочовека Христа и Светог Саве. То нам не може нико одузети. Немојте да нас било ко покуша поделити и од Господа одвојити, него нека нам управо Светосавље буде водиља. Онда ћемо моћи да превазиђемо искушења и онда ће доћи мир и поредак- закључио је Владика Силуан своју поуку верном народу у ваљевском крају у коме се духовно родио и одакле је уз благослов духовног му оца, блажене успомене Владике Милутина, испраћен на мисионарски пут у родну Аустралију, где се већ пуну деценију духовно стара о делу српске дијаспоре познатом по великој привржености матици упркос хиљадама километара даљине.

Бројни верници су приступили Светој тајни причешћа, а радост литургијског сабрања у најстаријем ваљевском храму данас је умножена рукоположењем у чин ђакона Марка Гођевца, ипођакона и наставника веронауке, које је Владика Силуан извршио по благослову Преосвећеног Епископа ваљевског г. Исихија. На крају сабрања, Владика Силуан је честитао ђакону Марку Гођевцу, узмоливши да му Господ подари снагу, веру и истрајност на путу служења Господу, као и да увек буде послушан свом епископу и да се труди да буде онај који служи верно и одано како Црква тражи од свих посвећених служењу олтару. Такође, Владика Силуан је изразио благодарје Господу и Мајци Божјој да данас буде у Ваљеву и домаћину у Епархији ваљевској, Владици Исихији, данас оправдано одсутном, али у молитвама и мислима заједно са вернима.

  • Владика ваш Исихије је диван човек, диван пастир. Треба да се молимо за наше пастире да им Господ подари снагу да нас предводе путем који води у живот, као и за наше драге оце који су овде на служби. Да се молимо једни за друге да би могли да опстанемо. Преносим и молитвене поздраве свог свештенства и најлепше жеље са Петог континента нашег верног народа. Ми смо, хвала Богу, нераскидиво везани, имајући у виду благодатне везе остварене у Светој Литургији, али и наш боравак овде међу вама као клирика Епархије ваљевске и духовног сина блаженопочившег Владике Милутина. Дужни смо да се молимо једни за друге и за спасење света, јер Господ жели да сви дођу до познања истине и да се сви спасу- емотивним речима и сећањима је заокружио своју поуку Владика Силуан. На самом крају, он је поздравио архијерејског намесника другог ваљевског, протонамесника Дарка Ђурђевића, братство Покровске цркве, појце, чланове Црквеног одбора и мноштво благочестивог народа ваљевског краја са којим годинама у молитвеном заједништву пребива.

Ј. Ј.